Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kumara plicatilis

3. 5. 2025

Kumara plicatilis (L.) G.D.Rowley 2013

k.-plicatilis-10.jpg

Podle jména i roku popisu by mělo jít o nějakou novinku, opak je ale pravdou. Jde o starou známou, popsanou již v roce 1753 jako Aloe disticha var. plicatilis, aby pak dlouhá léta dělala parádu ve sbírkách jako Aloe plicatilis. V okamžiku odtrhávání některých skupin aloí od mateřského rodu to padlo i na tuto stromovou aloi a tak spolu s A. haemanthifolia naplnily nový rod se jménem Kumara. Možná to někdo odmítne akceptovat, ale prostě to tak nyní je.

Bez ohledu na aktuálně platné botanické jméno jí obchodníci se sukulenty pokřtili jako „fan aloe“ (vějířová aloe), ono totiž druhové jméno plicatilis znamená něco jako skládaný nebo složený, což odráží vskutku vějířové uspořádání listů, které netvoří růžice. Tvarem je to menší strom, roste pomalu a dlouho, ve stáří může dosáhnout výšky až 3 – 5 metrů. Listy rostou na koncích větví a jsou kolem 30cm dlouhé a 4cm široké.

V přírodě roste na docela malém areálu v jižním Kapsku ve společenství fynbos, kde má vlastně srážky téměř po celý rok. To však neplatí u nás v kultuře, kdy je třeba, aby byla v zimě většinově na sucho, kombinace vlhka a chladu vede spolehlivě ke ztrátě kořenů. Spokojená rostlina od zhruba 5 až 6 roku věku začíná nakvétat v jarním období nevětveným květním stvolem. Květů není mnoho, zpočátku jsou krátké a uzavřené do špičky, před otevřením se svěsí a otevřou na koncích. Květy jsou jasně červené se žlutým ústím.

Kromě sbírkových rostlin v našich sklenících jsem se s ní setkal v roce 2004 v botanické zahradě Kirstenbosch a v roce 2019 alespoň z dálky na svazích jižního Kapska. Šlo o krásné 2-3m jedince. Tu svoji pěstuji přes dvacet let a letos mi kvete poprvé, zřejmě jsem ji nedokázal patřičně ulahodit, prošla si také krizí – napadením „aloového vraha“ (roztoč, způsobující sáním novotvary na listech a květenstvích aloí a v malé míře i havorcií). Nakonec to ustála a dělá mi tak radost v mém nynějším důchodu.

Jenom zajímavost na závěr: i K. plicatilis neunikla pokusům hybridizátorů a vznikl dokonce mezirodový produkt Gonimara corderoyi (Gonialoe variegata x Kumara plicatilis), inu něco jako pampeklec (pampeliška x koniklec).    J.

k.-plicatilis-11.jpg