Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jatropha cathartica nebo také lapalapa pupa

16. 9. 2009

Jatropha cathartica Terán & Berlandier (1832) nebo také lapalapa pupa


Obrazek

 

  

Fotografie 1:

1. Jatropha cathartica

2. Samičí květ (The female flower)

3. Detail povrchu kaudexu (Detail of the caudex)

...........................................................................


Zmíněné domorodé jméno pochází z Nigérie, což vás může trochu zmást, protože původní domovinou této rostliny je sever Mexika a údolí řeky Rio Grande v americkém Texasu. Dnes se však pěstuje i v jiných teplejších krajích, dokonce zabloudila až do africké Nigérie, kde ji mají vysazenou i třeba jako šikovný živý plot. Přestože je původní pseudonym této rostliny něco jako „Berlandierův kohoutí pařát“, více se mi líbila ta africká. No posuďte sami z titulku článku…

Pokud vám latinské jméno této jatrofy nic neřekne, zkusím naznačit použitím staršího a dnes již neplatného jména rostliny – Jatropha berlandieri. Snad už se vám vybaví pěkný, většinou kulovitý kaudex do 20cm v průměru  a sezónní, zajímavě olistěné stonky.

Před několika lety jsme tenhle kaudexní skvost z jihu severoamerického kontinentu  několikrát obdivovali ve zdejším OBI, kde bylo ke koupi několik různě velikých kaudexů bez zelených částí. Zprvu jsme tipovali, zda se jedná o nějaký Pterodiscus nebo právě o J.cathartica. O koupi jsme neuvažovali, protože v té době ji mělo v nabídce několik tuzemských prodejců. Kaudexy z prodejny postupně mizely, až tam nezbyl ani jeden, což nás tehdy zase příliš netrápilo.

V situaci nastal obrat, když jsme v létě loňského roku navštívili jednoho severomoravského pěstitele, který nám prozradil, že našel způsob, jak „přinutit“ ke klíčení semena J.cathartica. Pro informaci dodávám, že jsem v té době měla za sebou výsevy mnoha desítek semen tohoto druhu bez jediného úspěchu a v dotazech u dalších pěstitelů jsem zjistila, že jsou na tom podobně neutěšeně. Když jsme se vraceli z Moravy, telefonovali jsme do Sibřiny, zda zde jsou ještě nějaké rostliny tohoto druhu v prodeji. Já jsem sice v minulosti už pár rostlin J.cathartica nějakou dobu pěstovala, ale v poslední době jsme ve sbírce neměli ani jednu. Na přímý dotaz přímá odpověď, bylo nám řečeno, že v onom okamžiku v prodeji žádná není a není ani v pěstírnách v celé Evropě. V tu chvíli nás zamrzelo, že jsme rok dva předtím pohrdli rostlinami v hobbymarketu. Naděje svitla o měsíc později, kdy jsme se dozvěděli, že v jedné pěstírně se přeci jen pár urostlých jedinců J.cathartica našlo někde na záhoně, takže svitla naděje nějakou zakoupit do sbírky. Povedlo se, na konci září jsme si domů vezli 2 hnědé koule o velikosti grepu a nebyly kupodivu ani přehnaně drahé.

Kaudexy neputovaly do substrátu, jak by se dalo čekat, protože jsme na nich objevili nevítané hosty – vlnatky/kořenovky (kdo se v tom má vyznat). Protože rostliny měly procházet vegetačním klidem, nechtěla jsem použít chemii a kaudexy jsem tedy nechala nasucho pod pravidelnou kontrolou a s pravidelným odstraňováním šedavých hladových potvůrek. Objevovaly se ve všech možných škvírách na kaudexu, na kořenech i na náznacích růstových pupenů u vrcholu. Prozkoumávání podobných míst se stalo takovým mým pravidelným rituálem, který se do jara neminul s účinkem: jedna a posléze i druhá rostlina zůstaly bez „breberek“ a koncem jara už vyhnaly zelené stonky s několika hluboce laločnatými listy. Každá z rostlin má listy o trochu jiné, jedna má okraje laloků zvlněné, druhá hladké.

Pak přišlo na řadu květenství. U jatrof je to většinou tak, že se na stonku objeví květenství, ve kterém se nejdříve otevře centrální samičí květ a po jeho odkvětu nakvítají jeden po druhém okolní samčí květy. Vyplývá z toho, že na sprášení buď musí být květenstvích víc (rostlina je samosprašná), nebo ještě lépe aby kvetly dvě rostliny postupně po sobě. V současnosti se na jedné z našich rostlin objevují červenavé samčí květy (samičí už je odkvetlý) a jsem zvědavá, zda vydrží do okamžiku, kdy na druhé kytce rozkvete jako první květ samičí (květenství je teprve ve vývinu). Když se vše zadaří, vznikají klasické plody- suché dřevnaté tobolky se 3 velkými nahnědlými semeny fazolovitého tvaru, které se za teplého počasí zprudka vystřelují do dalekého okolí od mateční rostliny (každá z komor tobolky je uzpůsobena tak, aby zaschnutím změnila svůj tvar a vymrštila semeno ven). Pro zajímavost uvádím, že v poslední době probíhají analýzy obsahu semen této rostliny. Zjistilo se totiž, že mají hodně vysokou nutriční hodnotu a jsou bohaté na řadu minerálů. Vzhledem k tomu, že dospělá rostlina plodí až 40 let (!), bylo by o výživu v teplejších končinách postaráno. Stačí oloupat, usušit, rozemlít a použít…

Semena ještě nemáme, ale pokud budou, určitě vyzkoušíme to, co jsme si o usnadnění jejich klíčení zapamatovali (moc toho není, ale to by bylo, abychom na to nepřišli). Jinak rostliny vypadají hodně spokojeně, jednou týdně dostávají dávku vody a až odkvetou, necháme je nasucho, až dokud na jaře samy nenaraší. Substrát je hodně propustný s přídavkem velkého množství pemzy a pro zachování přirozeného tvaru rostliny bych doporučila maximum slunce.

Snad vám tato propletená historie příliš nezamotala hlavu, což by se vám však mohlo stát při pohledu na obě rostliny- krasavice, které jsou v současné době v plné kráse. Budiž vám také ponaučením, že kdo hledá, ten najde, stačí si počkat na vhodný okamžik a stanete se majiteli podobných kaudexů z říše snů, podobně jako se to podařilo nám. R.


Summary:

Description and experiences with growing of caudiciform Jatropha cathartica from family Euphorbiaceae.


Fotografie 2:

1. Jatropha cathartica - 2.rostlina (The second plant)

2. Samčí květ (The male flower)

3. Detail povrchu kaudexu (Detail of the caudex)

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zaujem o rastlinu

(Lucia Kubekova, 17. 1. 2015 15:41)

Dobry den.
Mam zaujem o tuto rastlinu. Nikde v E shope som ju nenasla. Prosim mohli by ste mi poradit ako sa k nej dostat. Dakujem.
luciakubekova@azet.sk

Re: Zaujem o rastlinu

(kajmii, 4. 3. 2015 12:41)

Mají ji v kakteen.cz, dneska jsem si tam pro ní byla.

Zaujem o rastlinu

(Lucia Kubekova, 17. 1. 2015 15:41)

Dobry den.
Mam zaujem o tuto rastlinu. Nikde v E shope som ju nenasla. Prosim mohli by ste mi poradit ako sa k nej dostat. Dakujem.
luciakubekova@azet.sk

Vaření polívky z ničeho

(Martin, 14. 9. 2012 17:08)

Jinak se to nedá nazvat. Takové články mám nejradši, buď píšu o něčem co vím nebo raději nic.
Skarifikace mechanická, předleptání peroxidem, či předbobtnání semen ve vodě na 48 hodin. Vodu měnit co 12 hodin přidat stimulátor auxinový, aby se odblokovaly cytokininy v semeni. Potom výsev na sterilní substrát s kapkou rovralu...
www.cactusmnineral.wbs.cz

Hodně štěstí !

Fígle

(Jirka, 28. 8. 2012 11:20)

Cílem našich stránek je propagovat pěstování sukulentů a hlavně k nim přivést nové pěstitele. Vysévání obtížně klíčivých druhů a rodů sukulentů je trochu jiná a složitější záležitost. Tyhle věci jsou spíše k nějaké diskusi na specializovaném fóru, kdo co vyzkoušel a s jakým výsledkem. Že by se někdo přerazil ochotou rozdávat nějaké svoje přesné postupy ohledně rozmnožování atraktivních sukulentů, o tom bohužel nevím.
I nám tehdy bylo spíše jen naznačeno, jakou cestou se při pokusech s výsevy jatrof vydat a dokladem úspěšnosti byly 2-3 semenáčky. Od té doby jsme semena ani semenáčky u nikoho (pochopitelně ani u nás) neviděli.
Nezlobte se, ale radit nevyzkoušené nebudeme. A na skutečné fígle s pěstováním si nakonec každý musí přijít sám.

Klíčenie

(František Halama, 28. 8. 2012 10:56)

Napriek niekoľkonásobnému pozornému prečítaniu článku mi nejako unikol spomínaný návod na klíčenie semien... :-)))

Tož nijak

(Jirka, 5. 6. 2012 7:19)

Semena nakonec nebyly a rostliny momentálně také ne. Inu člověk míní - příroda mění. Je to škoda, těhle kytek je pořád málo.

Tož jak nakonec dopadlo to klíčení novou methódou...? ;-)

(MB, 4. 6. 2012 16:23)

Semena

(Radka, 20. 9. 2009 11:18)

To jste na to kápnul :-). Ne, vážně, nejdřív to musíme vyzkoušet, jestli jsme si to dobře zapamatovali, abychom nevypouštěli nějaké bludy a pak se rádi podělíme (nehledejte v tom žádné zištné důvody :-) ). Jakmile nám vyklíčí první semínko (ještě žádné nemáme), dopisujeme P.S. pod článek.

Postup

(Punch, 20. 9. 2009 10:18)

Nějak v článku postrádám onen 2x zmiňovaný postup jak přinutit semena klíčit. Nebo je to tajemství, které má zůstat veřejnosti neznámé??