Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ceraria pygmaea

1. 7. 2007

               Ceraria pygmaea (Pillans) G.D.Rowley


Obrazek

 


Fotografie 1:

1.+ 2. Ceraria pygmaea

3. Semenáček (Seedling)

4. Samčí květy (Male flowers)

5. Mladý kaudex (Young caudex)

..................................................


Už dva dny chodím a lámu si hlavu, o jaké další rostlině vám napíšu. Nemyslím tím, že by nebyla vhodná témata, problém je právě opačný. Témat by bylo tolik, že se rozhoduji, o kterém psát teď a která nechat do budoucna. Asi nejlepší by byly ententýky dva špalíky, prostě kytky rozpočítat a na nějakou to slovo padne…J.

Nakonec jsem to řešila eliminační metodou. Kytky totiž máme u sebe po skupinách podle rodů (s výjimkou změti dřevin a vyskládaných cibovin). V každé větší podmisce je nějaký rod, případně skupina příbuzných rodů z nějaké čeledi. Tentokrát rozpočítadlo padlo na podmisku s různými Portulacaceae. Podmisek je díky mé slabosti pro tuto čeleď několik, ale právě v té krajní jsou rody Lewisia, Grahamia a Ceraria. Velmi důstojným zástupcem sukulentních rostlin posledního rodu je Ceraria pygmaea. Africká kaudexní rostlina se sukulentními listy – co si přát více?

Rostlina pochází původem z jihoafrické provincie Northern Cape z oblasti Little Namaqualand. V přírodě, kde má dostatek světla a omezený přísun vláhy,dosahuje maximálně 20 cm výšky, větvičky jsou krátké, nahloučené a listy pěkně baculaté. Kaudex se vytváří velmi brzy, znamená pro rostlinu jedinou záruku přežití při větším poškození vrcholových větví.

Bílé nebo až růžové květy jsou jednopohlavní. Rostlina je dvoudomá, ke sprášení tedy potřebujete dva různé dospělé jedince. Kdosi mi říkal, že mladičké rostliny mají květy samčí i samiččí, ale u svých rostlin jsem to nepozorovala, takže v tom zatím nemám jasno. Staré rostliny si své pohlaví nemění. Po sprášení samiččích květů vznikají půlcentimetrové trojkřídlé nažky, zpočátku žlutorůžové a po dozrání hnědé barvy. Jakýmkoliv dotykem odpadávají pod rostlinu a v době vegetace mohou velmi brzy začít klíčit.

Dřív, když byla C.pygmaea ve sbírkách vzácná, množila se řízkováním a následným roubováním na Portulacaria afra, chyběla pak ovšem nejvetší ozdoba, jakou asi tato rostlina má – výstavní kaudex. I přirůstající větvičky roubovaných rostlin nebyly tak kompaktní, jako u rostlin tzv. na svých (kořenech) a bylo třeba je bez milosti krotit ořezáváním. Cerárii stačí obyčejný propustný substrát pro sukulenty, nepotřebuje žádné „extrabuřty“.

Pokud to jen trochu jde, určitě si sežeňte cerárii jako semenáček, což v dnešní době, kdy se pěstírny předhánějí v nabídkách, určitě nebude problém. R.


 

Summary:

Desription and experiences with growing of african caudex plant Ceraria pygmaea from family Portulacaceae.

Fotografie 2:

1. Ceraria pygmaea
2. Semeno (Seed)
3. Samičí květy (Female flowers)
4. Stará rostlina (Old plant)

Obrazek


  

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What have you been up to? Talking about covid

(rambounend, 6. 11. 2020 21:30)

What have you been up to? I am fascinated about covid19. Can you talk about it? If the same thread is opened please redirect my post :). Thanks :).

PS: I don't know any people with covid and you? rambo :D

Thank you very much for the invitation

(MixNeefs, 16. 7. 2020 7:15)

Thank you very much for the invitation :). Best wishes.
PS: How are you? I am from France :)

hi guys i am new on web

(rardNeova, 31. 10. 2019 6:28)

hi :) bross :)

Díky

(Radka a Jirka, 2. 7. 2007 21:20)

Opět nezbývá, než poděkovat našim nejvěrnějším čtenářům a čtenářkám. Slibujeme, že se pro vás rádi upíšeme do zel(e)ného bezvědomí! :-)) R+J

:o))))

(siska41, 2. 7. 2007 20:21)

jupíííí...zase ste ma prijemne a milo prekvapili...moja najvacsia radost je prave tato ceraria,podarilo sa mi ju zohnat a uz sa z nej tesim peknych par mesiacov...splnil sa mi tym velky sen...hihihi...pestovanie konzultujem s Bogom,aby mi neodisla... :o))))...dakujem...Katka...zaroven posielam vela krasnych pozdravov z Bratislavy...

Cerárka

(Radka, 2. 7. 2007 19:40)

Jirka má dovolenou, takže jestli se redakce nezhádá, chystáme zhustit na krátký čas příspěvky. A věrným čtenářům necháme vyrobit plakety Přátel Zel(e)ných listů :-)). Těšte (děste) se! Radka

Cerárky

(Pepa, 2. 7. 2007 18:39)

O cerárkách(semenáčcích) se taky tradovalo,že na jejich pěstování musí mít člověk přinejmenším dvě vysoké školy..:-) ale jak je vidět,časem se na různé pověry o nemožnosti či složitosti pěstování díky lidem kteří z toho nedělají vědu :-) úplně zapomene...stačí se přiblížit podmínkám života rostlin v jejich domovině a úspěch se většinou dostaví..
Díky za článek,vždy se těším na nové!Pepa.