Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adromischus trigynus

16. 5. 2008

Adromischus trigynus (Burchell) von Poellnitz (1938)

 Obrazek

  

Fotografie 1:

1.+ 3. Adromischus trigynus, Kimberley, RSA

2. Květenství (Inflorescence)

......................................................................

Pokud někdo z vás má nějaké rostliny rodu Adromischus (čeleď Crassulaceae), asi mi dá za pravdu, že není až tak těžké propadnout neovladatelné vášni pro tento rod. Následuje vyhledávání nových a nových druhů, porovnávání rovných a zvlněných okrajů, rozmanitých povrchů listů – hladkých i drsných, barev, skvrn a v poslední fázi i lokalit. Na návštěvách u pěstitelů žebráme o list z pro nás nedostupné formy a když ho vyprosíme, modlíme se, aby byl dostatečně vitální a brzy pustil vlastní kořeny. Poslední fází je okamžik, kdy shromáždíme druhy a formy, nalézající se v tuzemských sbírkách a začneme pošilhávat po sbírkách zahraničních. K zahození také nejsou nabídky některých pěstíren. Řekla bych, že to už je asi finální stádium nemoci, do kterého jsem se já ještě nedostala, ale mnoho nechybí.

Co z toho vyplývá směrem k vám? Je to jednoduché, v okamžiku, kdy některý z mých druhů nakvete (snažíme se s Jirkou představovat, pokud je to jen trochu možné, rostliny i s květy), velice pravděpodobně ho najdete na stránkách ZL. Dnes došlo na Adromischus trigynus, druh rozšířený na docela rozsáhlém území třech jihoafrických provincií ( Northern Cape, Eastern Cape, Free State) a zasahující až na jih Namibie.

A.trigynus byl zaměňován s druhem A.maculatus, ten má však odlišný tvar květu a navíc roste jen v omezených oblastech provincie Western Cape, tedy jinde, než A.trigynus. Nastal čas povědět si více o vzhledu rostliny (znalci číst nemusejí). Ze ztloustlé báze rostou rozptýlené kořeny a nahoře časem slušné množství krátkých stonků s oboválnými, okrouhlými či občas podlouhlými i obkopinatými listy kolem dokola s výraznou hranou. Barva je základně šedozelená s výraznými tmavými, různě velikými skvrnami tmavězeleného či červenofialového zabarvení.

A.trigynus patří do sekce Boreali spolu s dalšími druhy A.schuldtianus a A.umbracticola. Znamená to, že štíhlá koruna květů je voskově ojíněná a krátké zvlněné konce jednotlivých korunních lístků (petal) jsou přehrnuty ven. Barva petal je bílorůžová a uvnitř koruny tmavěrůžová. Ke stavbě květu se pravděpodobně vztahuje i druhové jméno – trigynus znamená se třemi bliznami. Blizny jsem však nikdy nepočítala, takže nemohu potvrdit očitým svědectvím.

A.trigynus z mé sbírky pochází z lokality Kimberley na hranicích mezi jihoafrickými provinciemi Northern Cape a Free State. Jeho loňské květenství s voskově ojíněnými korunními lístky barvy zelenožluté až bílorůžové potvrdilo příslušnost do sekce Boreali. Pokud má rostlina dostatek světla, listy se nádherně vybarvují zvýrazněnými červenofialovými skvrnami. Zálivku není nikdy třeba přehánět, v zimě se rostlina téměř obejde bez vody (dávám jí z milosti trošku vody tak 2x za zimu při slunečném počasí) a v sezóně rovněž podle počasí tak 1x za 10 – 14 dní. Při pěstování v bytě, kde je teplota celoročně téměř vyrovnaná, bych zalévala po 14 dnech, důležité je však poskytnout rostlině co nejvíce světla a i tak musíte počítat, že zimní nežádoucí přírostlé listy budou jen jasně zelené s nevýraznými tmavšími skvrnami. Donutí vás to rostlinu občas znovu napěstovávat z listových řízků, což jde velice snadno. Rostliny rodu Adromischus netrpí nijak zvlášť na nějaké škůdce, občas však mohou uhnít u báze, ale většinou jdou zachránit zdravé vrcholy stonků.

Snad jsem podala vyčerpávající výpověď. Bylo by fajn, kdyby vás článečky o jednotlivých druzích rodu Adromischus tak trochu nakazily a třeba vás nasměrovaly k zájmu o tento zajímavý a povětšinou nenáročný africký rod. R.

Summary:

Description and experience with growing of south- African Adromischus trigynus from family Crassulaceae.

Fotografie 2:

1. Detail květů (Detail of flowers)

2. Listy (Leaves)

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

no jooo

(bogo, 8. 1. 2009 12:44)

Aj ja sa prikláňam k vete - mohli by se nakazit na adra
sú to fakt nádherné rastliny ,len rod marianiae je trochu chúlostivý a nezimoval by som ho / ani nezimujem hlavne herrerae /z ostatnými v skleniku ale mam ho dnu v dome a sem tam ho polejem ked svieti slniečko.....