Pancratium maritimum – cibulový pozdrav ze Středomoří
Pancratium maritimum – cibulový pozdrav ze Středomoří
Fotografie 1:
Pancratium maritimum, Zakynthos, Řecko
.............................................................................
Velká část mé cibulové sbírky jsou dárky od přátel a z těchto dárků je zase většina suvenýrů z jejich cest do menší i větší dáli. Proto bylo jen otázkou času, kdy se u mě jednou objeví i zástupce rodu Pancratium, jehož několik druhů roste v oblastech, kam se poměrně často od nás vyráží na rodinné dovolené, konkrétně ve Středomoří. Teď si vlastně uvědomuji, že jsem o tomto rodu ještě na ZL nepsal, takže úvodem trochu telegraficky-encyklopedicky. Rod Pancratium z čeledi Amaryllidaceae je menší rod s asi 20 druhy a je nám středoevropanům sympatický tím, že několik jeho taxonů roste právě na jihu Evropy, kolem Středozemního moře. Patří sem především celkem rozšířený a nám nejznámější Pancratium maritimum, s českým jménem lír přímořský (někdy též i pomořský). Další frekventované druhy lírů jsou P. canariense z Kanárských ostrovů, P. illyricum z Korsiky, Sardinie a dalších blízkých ostrovů, P. zeylanicum ze Srí Lanky a Indie a například i P. tenuifolium z jižní Afriky.
S Pancratium maritimum se naši cestovatelé a dovolenkáři setkávají například v Řecku a na blízkých ostrovech, i když jeho areál rozšíření je mnohem větší, sahá od Portugalska až po pobřeží Černého moře, kde všude roste hlavně na písčitých březích a plážích. Také moje 4 cibule líru přímořského pochází z řeckých končin, konkrétně z ostrova Zakynthos. Darované cibulky střední velikosti (kolem 4cm v průměru) jsem zasadil do společného květináče zcela pod povrch substrátu. První sezónu u mě prospaly celý podzim, zimu i léto a v podstatě listy vyrazily až příští rok na podzim. Listy jsou ploché, řemenovité, modrozelené až glaukózní a rostou v počtu do šesti v délce 40-70cm. Cibule vegetovaly až do jara, kdy zatáhly a já je uložil do sklepa. Někdy v půlce srpna jsem zpozoroval rašící špičky, takže květník putoval na světlo i přímé slunce na zahradu. V půlce září už bylo jasné, že jedna cibule nakvete a i když jsem v podstatě tušil o jakou cibulovinu se jedná, vždy je to trochu malé dobrodružství. Dva květní puky bílé barvy s jemně zelenými podélnými proužky průběžně potvrzovaly, že půjde skutečně o P. maritimum. Vzhled otevřených květů je celkem typický i mírně exotický zároveň. Právě květy lírů prozrazují jejich blízkou příbuznost k narcisům (Narcissus) a sněženkám (Galanthus). Květy sice potěšily, neměly ale zrovna dlouhého trvání, tak 3-5 dní v otevřeném stavu a konec. S blížícími se mrazíky poputuje květník opět do skleníku, kde si bude notovat s dalšími zimními cibulemi, ať už také ze Středomoří či jižní Afriky.
Je trochu divné, že tento druh ani rod zatím moc neoslovil cibulářskou velmoc Holandsko, kde by určitě dokázali něco udělat s oním problematičtějším podzimním kvetením a zimním růstem. Možná za to může i na amarylkovitou cibuli poměrně krátká doba kvetení, nebo nějaký jiný zakopaný pes. Zatím tedy se s tímto druhem v kultuře moc často nesetkáte. Přesto na jeho pěstování není nic složitého, pokud ovšem ctíte jeho vlastní biologické hodiny.
Na internetu jsem objevil ještě jednu zajímavůstku. Velmi pravděpodobně je Pancratimum maritimum tzv. „kvítek šáronský“, zmiňovaný ve známé Písni Šalomounově (též Písni písní), tzv. židovské svatební písni. Bylo by pochopitelné, že takový pohledný květ rostliny běžně rostoucí také na tamních pobřežních píscích inspiroval starověké básníky, kteří dokázali jeho krásu propašovat i do náboženských textů. J.
Summary:
Description and experiences with growing of Pancratium maritimum from Greece.
Fotografie 2:
1. + 2. Rozkvetlé P. maritimum
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den, cibuli této květiny jsem si před dvěma lety vydloubnul na pláži na Korsice (cibule vyrůstala z úplně suchého písku, byla ale poměrně hluboko v zemi, kde už zůstává písek hodně vlhký). Doma jsem ji zasadil normálně na zahradě do hodně písčité půdy. Nechávám ji celoročně venku ve volné půdě, na zimu ji pro jistotu zasypávám mulčem a zakrývám chvojím (přežila tak i letošních -20stupnů). Každý rok během července kvete, loni jsem sklidil semínka, zasadil jsem jich asi deset, z hoho osm se jich chytlo... (květináče se semínky byly pro jistotu ve vytápěném skleníku, ale cca od dubna už jsou normálně venku). Myslím tak, že rostlinka nepotřebuje žádnou přehnanou péči, stačí hodně písčitá půda, co nejvíce tepla a v době kvetení vydatně zalévat...
Re: Kytka z Korsiky
(Magda, 17. 9. 2017 9:42)Dobrý den cibulky jsem si přivezla suché před týdnem z Řecka a ted nevím co s nimi na zimu
Co s cibulkou na zimu
(Magda, 17. 9. 2017 9:40)Dobrý den cibulky jsem si přivezla suché před týdnem z Řecka a ted nevím co s nimi na zimu
nekvetoucí cibule
(Aleš , 13. 4. 2013 16:30)
Dobrý den, prosím o radu. Před 8 lety jsem si dovezl cibuli ( v průměru 3,5 cm ) z Gargána - jižní Itálie. Cibule byla na konci srpna zatažena bez listů, slupka hnědá. Cibule byla ve 2cm písčité půdy na vápencovém podloží. ( nevím jestli to zaschnutí listů bylo díky vegetačnímu období, nebo proto, že cibule byla na stavbě, a okolo bylo vše zplanýrované ). Cibuli jsem zasadil do písčité půdy s kousky vápence. Cibule na podzim vyrašila, měla 5 listů ty začátkem léta zaschly a cibule opět odpočívala až do podzimu. Termín rašení se postupně posunoval až do prosince. Tak je to i nyní. V prosinci vyraší 5 listů, jsou světle zelené u cibule stočené do tvaru "U" až do poloviny délky listu. Od poloviny se list zozevírá a je zhruba 2 cm široký, ke konci je lehce zašpičatělý. Délka listů je 40 - 50 cm. Cibule za těch 8 let povyrosla, nyní má 5 - 6 cm v průměru. Prosím o informaci co je to za druh a o radu jak rostinu pěstovat aby vykvetka. Děkuji, Aleš
Doplňuji ječtě kontakt: fad-materialy@volny.cz
nekvetoucí cibule
(Aleš , 13. 4. 2013 16:13)Dobrý den, prosím o radu. Před 8 lety jsem si dovezl cibuli ( v průměru 3,5 cm ) z Gargána - jižní Itálie. Cibule byla na konci srpna zatažena bez listů, slupka hnědá. Cibule byla ve 2cm písčité půdy na vápencovém podloží. ( nevím jestli to zaschnutí listů bylo díky vegetačnímu období, nebo proto, že cibule byla na stavbě, a okolo bylo vše zplanýrované ). Cibuli jsem zasadil do písčité půdy s kousky vápence. Cibule na podzim vyrašila, měla 5 listů ty začátkem léta zaschly a cibule opět odpočívala až do podzimu. Termín rašení se postupně posunoval až do prosince. Tak je to i nyní. V prosinci vyraší 5 listů, jsou světle zelené u cibule stočené do tvaru "U" až do poloviny délky listu. Od poloviny se list zozevírá a je zhruba 2 cm široký, ke konci je lehce zašpičatělý. Délka listů je 40 - 50 cm. Cibule za těch 8 let povyrosla, nyní má 5 - 6 cm v průměru. Prosím o informaci co je to za druh a o radu jak rostinu pěstovat aby vykvetka. Děkuji, Aleš
Zajímavost
(ivča, 17. 3. 2013 17:23)Zdarec. Mezi čtenáři se právě šíří zajímavá možnost přivýdělku, ideální na jaro, když je večer hodinka času :) Já si takto přivydělávám již od ledna a je to až neuvěřitelné. Stamiliony tím nevydělám, ale i tak, dokud můžu, tak to dojím, co to jde :-) Píše o tom na www.CervenaCerna.cz
Semínka z Libye
(NN, 8. 5. 2012 7:37)Uchovával jsem semínka (zřejmě) Pancratium maritimum asi 30 let. Letos jsem je zkusil vysadit běžným způsobem do zeminy pro sazenice. Z 16 vyrostly 2. Zatím vypadají jako taková hezčí tráva. Co si pamatuju, tak v Libyi kvetly celé léto, v noci bylo květy sítit na deset metrů a lítaly k nim hlavně lišaji (svlačcový a smrtihlavové). Určitě to chce přímé slunce a teplo, nechat prostor pro hluboké kořeny, navrch bych dal na výšku polovinu písku a do spodní poloviny dal co nejjemnější písek (ideálně pouštní) smíchaný se zeminou tak 2:1. Jde o to, že spodní vrstva si tím jemným pískem udržuje určitou vlhkost, přestože vrchní písek je zcela suchý.
Pancratium
(honza39, 14. 3. 2012 16:19)
Dobrý den - může mi, prosím autor článku a snímků příležitostně odpovědět na můj předchozí komentář a dotaz ? Jdeš mi o co nejvhodnější složení zeminy a dodržení doby klidu a vrgetace. Moc děkuji.honza39, mailová adresa :
oldriver70@seznam.cz
Pancratium
(honza39, 29. 11. 2011 11:01)
Tuto rostlinu pěstuji od r. 2003, ze semen z ostrova Korfu. Bohužel asi špatně, listy má celoročně, tenké, jako narcisy.Z řeckých ostrovů rostliny znám a vím, že mají mnohem širší listy. Kvést jsem je zatím neviděl, protože do Řecka létáme zač. června.
Uvítal bych nějaký návod, týkající se složení zeminy a termínů klidu a vegetace.Děkuji.
e-mail : oldriver70@seznam.cz
Kytka z Korsiky
(Mirik, 27. 7. 2017 16:16)