Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tacca chantrieri - moje zkušenosti s pěstováním této exotické krásky

11. 5. 2011


Tacca chantrieri - moje zkušenosti s pěstováním této exotické krásky

t.-chantrieri-1s.jpg

   

Fotografie 1 - Tacca chantrieri

..........................................................

Vy, pro které bylo setkání s touto úžasnou rostlinou láskou na první pohled jako v mém případě a kteří jste ochotni pro ni udělat maličko víc, než pro běžné pokojové rostliny, neváhejte. Výsledek opravdu stojí zato. Vy ostatní, kteří se domníváte, že postačí umístění na okenním parapetu a rosení rostliny tak, jak se občas uvádí, na ni raději zapomeňte. Pokud porosíte, pak zcela určitě neuspokojivě a nepředvede krásu plnohodnotné rostliny. Zvlášť v suchých panelákových bytech. Nechci zde radit jak o co dělat správně, mohu jen popsat mé teprve roční zkušenosti s ní.

 

Seznamte se - Tacca chantrieri "Black Beauty "

Plantae - Magnoliophyta - rostliny krytosemenné, třída Liliopsida – rostliny jednoděložné, řád Dioscoreales - smldincotvaré, čeleď Taccaceae - takovité, jejíž je jediným zástupcem.
Z jejích hlíz se získává škrob. Po vymytí jedovaté hořké látky je škrob (zvaný východoindický arrowroot) mnohostranně použitelný jako mouka. Nastrouhané čerstvé hlízy jsou také účinnými obklady na rány.

Je známo přes 20 druhů. Pochází z tropických stinných oblastí Afriky, Austrálie a jihovýchodní Asie. Jsou to vytrvalé byliny s oddenky nebo hlízami. Listy jsou většinou jednoduché, vzácněji až složené, dlouze řapíkaté, střídavé a spirálně uspořádané, v přízemních růžicích, s listovými pochvami. Čepele jsou celokrajné (kopinaté až vejčité), dlanitě či zpeřeně dělené, žilnatina je zpeřená nebo dlanitá.
Květy jsou uspořádány do vrcholičnatých okolíků. Květenství je podepřeno zákrovními listeny listovitého charakteru a na stopkách jednotlivých květů jsou nápadné dlouhé niťovité listence. Okvětních lístků je 6 ve 2 přeslenech, srostlé v okvětní trubku, zelené, purpurové, hnědé až načernalé barvy. Tyčinek je 6, jsou nitkami srostlé s okvětní trubkou. Gyneceum se skládá ze 3 plodolistů, semeník je spodní, plodem je bobule, řidčeji tobolka.
( Čerpáno z dostupné literatury a internetu. )
Rostlina měla 4 listy vysoké 20 - 23 cm a zasazena byla v květníku o průměru 17 cm s hrubým rašelinným substrátem. V popisu s rostlinou byla uvedena možnost pěstování v bytě na stinném místě s každodenním hojným rosením tak, aby v paždí listů voda stále zůstávala. Hnojení doporučeno cca 1 x za 14 dní NPK. Po dvou týdnech ale bylo jasné, že to je sice pomalá, ale jistá cesta k úhynu  rostliny. Poměrně rychle zaschly špičky a okraje listů, odkud se hnědé skvrny šířily dál. Evidentně šlo o nedostatečnou vzdušnou vlhkost.
Uvolnila jsem tedy jednu pokojovou orchidejovou vitrinu, kde byly Phalenopsisy ,velikost 100 x 60 x 100 ( d,š,v ) a umístila ji do ní. Tato vitrina byla pro orchideje vybavena dvěma kusy zářivek Flora sun ( žluté spektrum )a dvěma kusy Flora Glo ( modré spektrum ) v plošném svítidle nad horním sklem. Navíc se zabudovaným malým PC  ventilátorem. Ten spíná časový spínač tak, aby větral 10 minut v každé hodině kromě nočního světelného režimu ( tma ). Osvětlení 14 h denně. Údajně Tacca mnoho světla nepotřebuje, jelikož roste jako podrost pod vysokými stromy. Přesto jsem toto na zkoušku ponechala nezměněné. Nejde o přímé sluneční záření a logicky nějaké světlo potřebuje k fotosyntéze každá.
Na nové prostředí rostlina zareagovala okamžitě. Během několika dalších dnů vyrašil první velký a silný list. Každý další byl větší, než ten minulý. Jen ostré špičky stále  zasychaly. Napustila jsem na dno vitriny cca 1,5 cm vody ( destilované kvůli nevzhledným výluhům ) tak, aby se voda nenabírala do podmisky. Časté porosení navíc je dobré, i když v podmínkách uzavřené vitriny, není nezbytné. Teplota uvnitř je pokojová s malým podílem tepla navíc, které vydají zářivové trubice. Rozmezí 24° - 28° ve dne, 18° - 20°. Na vitrinu nedopadá
slunce oknem, takže se nemůže přehřát. Vlhkost mezi 60 - 70 %.
Už po 3 měsících rostlině narostly obrovské listy a objevilo se první poupě. To poporůstalo přímo před očima. Velké, na silném stonku. Po týdnu mi bylo jasné, že 1 m vysoká vitrina postačí listům, ale ne květu, který je přeroste. Trochu jsem si pomohla tím, že jsem květník nahnula a podložila. Získala jsem tím dobrých 15 cm. Tacca se dokázala rychle narovnat, přičemž část báze stonku zůstala jako kousek vodorovného oddenku. Květ se potom vešel v pohodě. Je tedy nutné počítat s květem vyšším, než je 1 m !
Rostlina sdílela vitrinu původně s bromélií a dischidiemi, nyní už je v ní sama, pro
nic jiného není místo. Popis květu je zbytečný slovně, je zdokumentován fotograficky téměř den po dni.
Tacca se množí oddenky a údajně i semeny. S tím zkušenost nemám. Vím, že se nabízejí. Otázkou je klíčivost semen a doba, kdy je taková rostlina schopna nakvést. Hnojím obden hnojivem na orchideje, což jsou slabé koncentrace a přesto dostatečně zabezpečí trvalý přísun živin v tak malé nádobě. Přesazování se chystá po odkvětu do směsi vláknité rašeliny, země a písku. Tacca už přisadila jednu malou rostlinku.
Škůdci - zatím nezaznamenáno.
Choroby - slabý deficit železa v kyselém substrátu. Snadno odstranitelné, přípravků je mnoho.
 Na závěr : znovu podotýkám, že nejde o obecně platné rady a návod k pěstování.Je to JEN má zkušenost a je na každém, co z toho využije, na co naváže, co vylepší. Rostlina s květem vypadá jako z jiného světa. " Adéla " jí říkají známí, kteří ji viděli. Příroda je velký kouzelník.
Tak ať vám roste.

Jiřina Hepová

Vývoj květenství den po dni najdete ve fotogalerii Tacca chantrieri.

Fotografie 2 - Tacca chantrieri, Foto : Prof. MUDr. Ondřej Hes, PhD.
Lokalita : NP Endau Rompin, Malajsie

t.-chantrieri-2s.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Tacca chantrieri

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALE

(John Tim, 23. 6. 2020 14:20)

We have a direct genuine provider for BG/SBLC specifically for lease, at leasing price of 4+2 of face value, Issuance by HSBC London/Hong Kong or any other AA rated Bank in Europe, Middle East or USA.

Contact : Mr. DARREN C CHENG
Email: Darrencraig002@gmail.com
skype : keatcheng2@gmail.com

Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

All inquires to Mr. Darren should include the following minimum information so I can quickly address your needs:

Complete contact information:
What exactly do you need?
How long do you need it for?
Are you a principal borrower or a broker?

Contact me for more details.

Whatsapp: +19733700521

worldwideloanfirm1999@gmail.com

(james, 17. 5. 2020 21:36)

Hello, I need a loan offer; No more worries,
I offer it to everyone who needs it. I put
at your disposal a loan from 1,500 to 700,000 € and
very simple conditions for anyone who can repay. S
Rate of 3% per annum. I also give investments and loans
under the details of all kinds. I offer short-
term loans, medium and long term in collaboration with my attorney and a mandate of
practical compensation. We don't know your and our
transfer goals.
You are insured in the bank for the security of the transaction. for
All requests formulate your suggestions regarding prices and
Payments and I will be there for you. Finally for
For more understanding, contact me by email: worldwideloanfirm1999@gmail.com

50,000 kc do 60,000,000 kc pujcky

(Anna Jana, 13. 5. 2020 11:41)

Nabízím vám jediný financní pujcku od prímého investora od 50 000 do 60 000 000 Kc. Tato nabídka platí pro celou Ceskou republiku a pro všechny obcany. Splatnost tohoto úveru muže být stanovena na 240 mesícu s možností predcasného splacení za jakoukoli cenu a bez zvýšení. Vezmete úver v plné výši a zaplatíte své prostredky do 24 hodin. Chcete-li pujcit, napište na adresu: kdfin11@gmail.com

Půjčky a financování do 24 hodin (terezamusilkova624@gmail.com)

(Tereza Musilkova, 12. 5. 2020 3:57)

Potřebujete naléhavou půjčku? Máte zájem o urgentní 24hodinovou půjčku? Chcete získat starosti zdarma a bezproblémovou půjčku? Nyní máte jistotu, že s vaším účtem budete mít úspěšný úspěch. Nabídka úvěru začíná od 30 000 do 30 000 000 Kč při úrokové sazbě 3%, splácení úvěru začíná od (1 - 25 let) - (12 - 300 měsíců). Přijďte a získejte půjčku rychle a velmi rychle za 24 hodin, kontaktujte pouze: terezamusilkova624@gmail.com

Čekáme na vaši žádost o půjčku, abychom vám poskytli půjčku do 24 hodin bezhotovostním převodem.

terezamusilkova624@gmail.com
Úspěch - 24 hodin - 100%

Půjčky a financování do 24 hodin (terezamusilkova624@gmail.com)

(Tereza Musilkova, 12. 5. 2020 3:56)

Potřebujete naléhavou půjčku? Máte zájem o urgentní 24hodinovou půjčku? Chcete získat starosti zdarma a bezproblémovou půjčku? Nyní máte jistotu, že s vaším účtem budete mít úspěšný úspěch. Nabídka úvěru začíná od 30 000 do 30 000 000 Kč při úrokové sazbě 3%, splácení úvěru začíná od (1 - 25 let) - (12 - 300 měsíců). Přijďte a získejte půjčku rychle a velmi rychle za 24 hodin, kontaktujte pouze: terezamusilkova624@gmail.com

Čekáme na vaši žádost o půjčku, abychom vám poskytli půjčku do 24 hodin bezhotovostním převodem.

terezamusilkova624@gmail.com
Úspěch - 24 hodin - 100%

Teplota

(Beny, 26. 1. 2014 8:46)

Má prosím někdo zkušenost, jak nízké teploty Tacca zvládá? Konkrétně zimní noční teplotu 10-12 stupňů (denní 14-18).

Re: Teplota

(Marek, 13. 4. 2020 12:45)

Zdravím, kytku zimuju s orchidejemi v zimní zahradě. Teplota na noc 10-12 st. Přes den tak 15. Tacca roste spokojne už 2 roky,.na zimu uvítám zálivky a nechám perlit, kam prorostly kořeny, více vyschnout.

tacca

(sisa, 23. 11. 2014 10:01)

Dobry den
mam tuto rastlinku a uz mi i dva krat kvetla ale bohu zel mi ted zacinaj hneddnout listy a schnout nevim co s tim jsem z toho nestastna.... mam ji presadit jaky substrat pouzit? jak ji hnojit? prosim o pomoc dekuji

Re: tacca

(Jirka, 23. 11. 2014 12:49)

Tento článek nám před časem napsala kamarádka a poslala na náš web. My sami tuto rostlinu nepěstujeme a zmíněná kamarádka dnes už také ne. Proto nemůžeme poradit nic víc, než je v samotném článku.

Tacca

(Jana Pavlovičová, 19. 7. 2013 10:27)

Krásny deň, dostala som ju k sviatku - nádherná z Holandska, no po 2 týždňnoch sa začala správať presne tak ako popisujete. Dnes ráno som vyhlásila "stav pohotovosti" a zachraňujem čo sa dá. :-(
Jana

Nadhera....

(Sanhiya, 16. 6. 2011 20:08)

Dnes jsem si Taccu prinesla domu...jsem zvedava.. vynasnazim se ji dat ty nejlepsi mozne podminky a doufam ze se take dockam kvetu...Vase rostlina je prekrasna...v prubehu casu se rada podelim o zkusenosti a o rady na sanhiya@seznam.cz .... fandim a drzim pesti!

Re: Nadhera....

(Táňa, 28. 3. 2012 9:36)

Dobrý den,
pokouším se sehnat rostlinku této úchvatné květiny. Píšete, že jste ji sehnala - poradíte kde?
Díky Táňa

Re: Re: Nadhera....

(Jirka, 28. 3. 2012 10:06)

Je třeba zapátrat na internetu. V poslední době jsem ji viděl např. v nabídce firmy Bakker Holland nebo Plantica. Ale dost se to mění, občas to mají i supermarkety v zahradním oddělení.

klobouk dolů

(Anina, 13. 1. 2012 22:09)

Taccu jsem poprvé viděla v Holandsku ve skleníku a zamilovala jsem se do ní. Bohužel, nemám "zelené prsty"... Mohu tuto krásnou rostlinu pouze obdivovat a s ní i Vás; nejen za péči, se kterou jste Taccu dovedla až ke květu, ale i pro velice dobře zpracovaný návod pro pěstitele. Navíc, skvělé fotky dokreslily nádheru této krasavice mezi exotickými rostlinami.
Klobouk dolů i s poklonou. A děkuji ;)
AnKi

Článek o výsevu Taccy

(Jirka, 11. 5. 2011 11:06)

Jako doplněk pro případné pokusníky s výsevy doporučuji článek paní Teplíkové: http://www.ireceptar.cz/zahrada/pokojove-rostliny/taka-leciva-netopyri-kvetina-jak-vypestovat-exotickou-krasku-ze-seminka/