Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květy jako zřídkavé ozdoby rodu Adenia

3. 6. 2007

Květy jako zřídkavé ozdoby rodu Adenia

 

Už nějakou dobu nosím v hlavě téma tohoto článečku. Měl by se jen zlehka dotknout zatím ne úplně běžného rodu AdeniaObrazek z čeledi Passifloraceae. Rod Adenia má své zástupce hlavně v jižní (např. A.spinosa, A.hastata, A.glauca), jihozápadní (např. A.pechuelii, A.repanda, A.trisecta), jihovýchodní (např. A.digitata, A.fruticosa, A.lanceolata) a východní Africe (např. A.keramanthus, A.globosa, A.aculeata, A.pulchra, A.volkensii, A.stenodactyla), na Madagaskaru (např. A.perrieri, A.subsessilifolia, A.olaboensis, A.epigea, A.firingalavensis, A.monadelpha),  a sem tam i v Asii ( např. A.hondala, A.penangiana, A.venenata, A.wightiana) . Rostliny svojí příslušnost k čeledi ObrazekMučenkovitých nezapřou, nové mladé výhony mají úponky, kterými si pomáhají k přichycení ještě měkkých nedřevnatých větví k nějaké opoře. Nouze o vodu je zase donutila k hromadění zásobních látek a hlavně vody ve stoncích či kořenech. Takže musíte uznat, že jsou pro kaudexofily dokonalým „materiálem“.

Pravděpodobně se o některých adeniích zmíníme v konkrétních listech našeho werbáře, ale to až někdy příště. Dnes bych se jen dotkla občasné ozdoby leckdy až moc bujně rostoucích rostlin, a to jsou květy a plody. Protože je třeba živelnost adenií krotit, je velmiObrazek prospěšné dlouhé výhonky seřezávat, rostlina pak viditelně tloustne a vypadá mnohem kompaktněji. Tím se však připravujeme o možnost dočkat se květů a se štěstím i plodů na rostlinách.

Trubkovité květy mají většinou nenápadnou bělavou, nažloutlou či nazelenalou barvu. Tvar květu nás dovádí na stopu opylovačů, kterými by mohl být hmyz s dlouhým sosákem a možná i ptáci. Po sprášení se vytvoří oválný či kulatý plod, který dlouhou dobu zraje na rostlině.

Pamatuji si, že jsem se jednou pokusila vysít semena z upadlého plodu, ale tehdy mi nic nevyklíčilo, což mohlo být způsobené i mojí nezkušeností a špatným postupem. Rozhodně rychlejším způsobem, jak rostlinu množit, je zakořeňování mladých výhonů, stačí je na začátku vegetace ustřihnout, nastimulovat a dát třeba do písku s perlitem či do pemzy. ObrazekDoporučuji pak užít hnojivo a řízky umístit někam do stínu a pro začátek i do mírného vlhka, aby si řízky zvládly rychle vytvořit kořeny. Je dobré zredukovat listovou plochu na nejnutnější minimum, aby se snížil odpar. Kořeny se vytvoří rychle a těsně nad nimi začne mladý řízek mírně tloustnout. Čím více ztloustne, tím má větší šanci přežít do další sezóny a dokonce bych radila snažit se řízky udržet olistěné a v růstu celou zimu, protože minimální pachykaul někdy nestačí udržet v bezlistém stavu řízek při životě. Přeji vám, aby i vaše adenie vykvetly a vy se mohli radovat z té skromné krásy a pokud nemáte zrovna adenie, ať vám kvetou i ostatní miláčci J.   R.

Fotografie:

1.Adenia volkense - květObrazek

2.Adenia keramanthus - květ

3.Adenia keramanthus - plod

4.Adenia venenata - květ z boku

5.Adenia venenata - květ

Summary:

Light and passing view of specieses from genus Adenia and examples of flowers of few of them.

Photographies:

1.Adenia volkense - flower

2.Adenia keramanthus - flower

3.Adenia keramanthus - fruit

4.Adenia venenata - flower from side view

5.Adenia venenata - flower

Zpět na úvodní stránku (Home) www.zelenelisty.estranky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář