Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květy jako zřídkavé ozdoby rodu Adenia

3. 6. 2007

Květy jako zřídkavé ozdoby rodu Adenia

 

Už nějakou dobu nosím v hlavě téma tohoto článečku. Měl by se jen zlehka dotknout zatím ne úplně běžného rodu AdeniaObrazek z čeledi Passifloraceae. Rod Adenia má své zástupce hlavně v jižní (např. A.spinosa, A.hastata, A.glauca), jihozápadní (např. A.pechuelii, A.repanda, A.trisecta), jihovýchodní (např. A.digitata, A.fruticosa, A.lanceolata) a východní Africe (např. A.keramanthus, A.globosa, A.aculeata, A.pulchra, A.volkensii, A.stenodactyla), na Madagaskaru (např. A.perrieri, A.subsessilifolia, A.olaboensis, A.epigea, A.firingalavensis, A.monadelpha),  a sem tam i v Asii ( např. A.hondala, A.penangiana, A.venenata, A.wightiana) . Rostliny svojí příslušnost k čeledi ObrazekMučenkovitých nezapřou, nové mladé výhony mají úponky, kterými si pomáhají k přichycení ještě měkkých nedřevnatých větví k nějaké opoře. Nouze o vodu je zase donutila k hromadění zásobních látek a hlavně vody ve stoncích či kořenech. Takže musíte uznat, že jsou pro kaudexofily dokonalým „materiálem“.

Pravděpodobně se o některých adeniích zmíníme v konkrétních listech našeho werbáře, ale to až někdy příště. Dnes bych se jen dotkla občasné ozdoby leckdy až moc bujně rostoucích rostlin, a to jsou květy a plody. Protože je třeba živelnost adenií krotit, je velmiObrazek prospěšné dlouhé výhonky seřezávat, rostlina pak viditelně tloustne a vypadá mnohem kompaktněji. Tím se však připravujeme o možnost dočkat se květů a se štěstím i plodů na rostlinách.

Trubkovité květy mají většinou nenápadnou bělavou, nažloutlou či nazelenalou barvu. Tvar květu nás dovádí na stopu opylovačů, kterými by mohl být hmyz s dlouhým sosákem a možná i ptáci. Po sprášení se vytvoří oválný či kulatý plod, který dlouhou dobu zraje na rostlině.

Pamatuji si, že jsem se jednou pokusila vysít semena z upadlého plodu, ale tehdy mi nic nevyklíčilo, což mohlo být způsobené i mojí nezkušeností a špatným postupem. Rozhodně rychlejším způsobem, jak rostlinu množit, je zakořeňování mladých výhonů, stačí je na začátku vegetace ustřihnout, nastimulovat a dát třeba do písku s perlitem či do pemzy. ObrazekDoporučuji pak užít hnojivo a řízky umístit někam do stínu a pro začátek i do mírného vlhka, aby si řízky zvládly rychle vytvořit kořeny. Je dobré zredukovat listovou plochu na nejnutnější minimum, aby se snížil odpar. Kořeny se vytvoří rychle a těsně nad nimi začne mladý řízek mírně tloustnout. Čím více ztloustne, tím má větší šanci přežít do další sezóny a dokonce bych radila snažit se řízky udržet olistěné a v růstu celou zimu, protože minimální pachykaul někdy nestačí udržet v bezlistém stavu řízek při životě. Přeji vám, aby i vaše adenie vykvetly a vy se mohli radovat z té skromné krásy a pokud nemáte zrovna adenie, ať vám kvetou i ostatní miláčci J.   R.

Fotografie:

1.Adenia volkense - květObrazek

2.Adenia keramanthus - květ

3.Adenia keramanthus - plod

4.Adenia venenata - květ z boku

5.Adenia venenata - květ

Summary:

Light and passing view of specieses from genus Adenia and examples of flowers of few of them.

Photographies:

1.Adenia volkense - flower

2.Adenia keramanthus - flower

3.Adenia keramanthus - fruit

4.Adenia venenata - flower from side view

5.Adenia venenata - flower

Zpět na úvodní stránku (Home) www.zelenelisty.estranky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Discover the Premier Resource to Cryptocurrency Exchanges!

(DarrickDiP, 20. 3. 2024 23:28)

Hey everyone! I've just stumbled upon an fantastic website that's all about cryptocurrency exchanges. If you're looking to dive deeper into the world of crypto, this might be the right place for you!

The site (https://cryptoairdrops.ru/) offers comprehensive insights of various cryptocurrency platforms, including fees, security measures, available cryptocurrencies, and user experience. Whether you're a novice just starting out or an advanced user, there's something for everyone.

What I found particularly helpful was their side-by-side comparisons, which made it super easy to compare different exchanges and find the one that best fits my needs. They also cover the latest developments in the crypto world, which keeps you informed on all the latest happenings.

If you're interested in diversifying your portfolio, I highly recommend checking this site out. It's an invaluable resource that can help you make better choices in the ever-changing world of cryptocurrency.

Let's dive into it and share our experiences! Would love to hear your thoughts and experiences with different exchanges as well.