Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sukulenty - sukýnkářky

17. 4. 2016

Sukýnkářkysukynky-1s.jpg

 

 

Fotografie 1:

1. Albuca sp., Grootfontein

2. Trachyandra sp., Kamiebees

..............................................

Byly doby zelenolistového chrlení, kdy jsme psali, až se nám od klávesnic prášilo. Jedním z tehdejších témat byl například seriál „Sukulenty – xxxx“ podle nějakého (klidně i nesmyslného) společného znaku. Tu chlupy, tu vlna, jindy ostny a tak dál. Vzpomněl jsem si na to při pohledu na nový cibulový přírůstek do mé sbírky podivností a kuriozit. Na kytky se lze dívat z různých úhlů, těšit se celky i detaily rostlin. Ale také je možné žasnout nad vynalézavostí a kreativitou evoluce, kterážto si pohrává se vzhledem rostlin až neuvěřitelným způsobem.

sukynky-2s.jpg

 

Fotografie 2:

1. Gethyllis sp., RSA

2. Hypoxis hemerocallidea

3. Trachyandra saltii

..............................................

O co tedy dnes půjde – o sukýnky? Samozřejmě to není žádný botanický termín, spíše náhradní pojmenování čehosi nepojmenovatelného. Všem cibulovinám postupně odesychají listy, což není nic nového. Některým tam vznikají blanité zbytky, většinou s nějakou kresbou. Zajímavé na tom je, že to není znak jedné skupiny v rámci jednoho rodu, spíš je to na přeskáčku – já to objevil například u některých ornithogal, albuk (Hyacinthaceae) a teď nově i u rodu Trachyandra (Asphodelaceae). Podobné sukýnkovo-punčoškové útvary lze najít ve spodních částech stonků dalších rodů a druhů. V bizarnostech poměrně vyniká rod Eriospermum a všiml jsem si také hodně ulítlých ozdůbek u Gethyllis verticilata a dalších getylisů (Amaryllidaceae).

Omlouvám se za tento článek tak trochu o ničem, ale na něco víc zásadnějšího není na jaře čas. A třeba vás i tato maličkost potěší, snad se příště vypnu k něčemu lepšímu. J.

Fotografie 3:

1. Eriospermum cervicorne

2. Ornithogalum sp., RSA

sukynky-3s.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Discover the Best Guide to Crypto Trading Platforms!

(DarrickDiP, 19. 3. 2024 19:17)

Hey everyone! I've just stumbled upon an incredible website that's all about crypto markets. If you're interested in trading cryptocurrencies, this might be the right resource for you!

The site (https://cryptoairdrops.ru/) offers in-depth analysis of numerous cryptocurrency platforms, including the ins and outs of their trading platforms, security protocols, supported coins, and overall reliability. Whether you're a beginner just starting out or an experienced trader, there's something for everyone.

What I found particularly helpful was their side-by-side comparisons, which made it super easy to assess different exchanges and find the one that best fits my needs. They also cover the latest developments in the crypto world, which keeps you up-to-date on all the latest happenings.

If you're interested in diversifying your portfolio, I highly recommend checking this site out. It's packed with valuable information that can help you make informed decisions in the volatile world of cryptocurrency.

Let's make the most of this resource and help each other out! Would love to hear your thoughts and experiences with different exchanges as well.