Phyllanthus mirabilis
Phyllanthus mirabilis Müller (1865)
1. Kaudex (The caudex of P.mirabilis)
2. Mladé větve (Young branches)
3. Pěkně vybarvené listy (The leaves)
..............................................................
Když jsem nedávno prohlížela fotky od jednoho pěstitele, který si ke svým léta pěstovaným kaktusům před časem začal pořizovat i spoustu zajímavých kaudexních a pachykaulních rostlin, zahlédla jsem tam i docela pěkný exemplář rostliny z čeledi Phyllanthaceae (dříve Euphorbiaceae) – Phyllanthus mirabilis. Když jsem pak zalévala naší skupinku kaudexů, vytáhla jsem právě Phyllanthus, který je v tuto dobu plně olistěný a vypadá také docela k světu. Přestože nekvete, napadlo mě něco si o této rostlině zjistit.
Jméno Phyllanthus
pochází ze dvou řeckých slov: phyllon
je list a anthos znamená květ.
Složenina souvisí se způsobem růstu květů – ty se objevují u řapíků listů. Celý
rod zahrnuje asi 700 v tropech rostoucích druhů, přičemž jen P.mirabilis jeví známky sukulence. Roste
jako endemit na severozápadě Thajska a není to žádné tintítko. Dorůstá klidně i
Venku se po několika dnech objevuje sluníčko, běžím tedy vyrobit pár aktuálních záběrů fotogenického P.mirabilis. Za nějaký čas začnu omezovat zálivku a po shození listů rostlinu (tenké větve pak také postupně zaschnou) nechám odpočívat až do jara. Vloni zůstala spolu s dalšími otužilejšími rostlinami ve skleníku (teploty v rozmezí 7 – 15°), letos ji možná pro jistotu přenesu do teplejšího prostředí obytné místnosti (v Thajsku se asi příliš neotužují). Na jaře pak budu netrpělivě vyhlížet známky toho, že jí v zimě nic „nepřeletělo přes nos“ a že zase obrazí několika vzhlednými větvemi, jako tomu bylo letošní jaro. R.
Summary:
Description and experiences with growing of Phyllanthus mirabilis from Thailand.
Fotografie 2:
1. Phyllanthus mirabilis
2. Rostlina dnes (The plant today)
Komentáře
Přehled komentářů
Ahoj Vláďo,
to je náhodička, právě chystám některé Tvé fotky pro webmastera. Myslím si, že Phyllanthus mirabilis je opadavý, čemuž napovídá i pachykaulní- lahvovitý kmen (zásobárna na dobu sucha). Listy se sklápějí k sobě stejně jako třeba u některých oxalisů na noc (což uvádí wikipedia), nebo když má rostlina mírný nedostatek vody (což bylo v případě včera focených obrázků). Je to parádní kytka a marně vzpomínám, že bych kdy viděla vyloženě ošklivý Phyllanthus mirabilis.
Dík za phyllanthus
(Vláda, 7. 9. 2009 20:59)Ahoj Radko chtěl bych se zeptat jestli je v domovině taky opadavý,nebo mu listí opade důsledkem omezení zálivky.A hezké je,že ve stínu nebo bytě nesklápí listy
Rádo se stalo
(Radka, 7. 9. 2009 21:39)