Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pelargonium triste

6. 11. 2016

Pelargonium triste (L.) L'Hér.

p.-triste-2s.jpg

   

Fotografie 1:

1. Pelargonium triste - mladá rostlina

2. Starší P. triste

3. Rašící pupen

...................................................................

Nádhera - teploty nám klesají, světla ubývá, krásně nám prší, na člověka jdou temné myšlenky – no prostě dušičky jak vystřižené. Už minule jsem měl sklony vybrat kytku, která sice nekvete, ale svým vzhledem i jménem je pravá smuteční a dokonce svým způsobem částečně vstala z mrtvých. Řeč je o Pelargonium triste, anglicky „night scented pelargonium“, česky „čapínos smutný“. Když byla jako jedna z prvních jihoafrických rostlin přivezená už kolem roku 1600 do Evropy, říkalo se jí trochu popleteně Geranium indicum noctu odoratum. Už tehdy ale dokázala zaujmout nejen svými smutnými, v noci vonícími kvítky, ale i vekou dřevitou hlízou, z které vyrůstaly chomáče střapatých, jemně členitých listů.

Máme spolu s Radkou (a vlastně i Chróstalem) mimo mnoha jiných dalších úchylek i jednou společnou vlastnost zachraňovat kytky nemocné, osamělé, tvrdohlavě nekořenící či nerostoucí, odlišné, ošklivé, netypické a vůbec takové ty „před smrťó“. Když jsme spolu před lety viděli početné šiky nádherných kaudexů P. triste u Ernsta Speckse, ani jeden z nás po nich nesáhnul. Ale když jsem našel tutéž kytku v podobě vyhnilého zbytku původního kraso-špalíku předloni u Inga Breuera, okamžitě mi ručka vystřelila. Velmi podobné to bylo letos v Rakovníku, kdy při pohledu na evidentně uschlý tristní pahýl P. triste s cedulkou ještě od Speckse došlo k přesunu této polomrtvolky k nám do sbírky.

Obě nakonec projevily své statečné jihafrické srdce a dnes se pomalu probouzí. I když většinu své odumřelé hmoty obětovaly, dokázaly najít na povrchu zbytku svých hlíz dostatek růstových pupenů, ze kterých vyrazily nové listy. Je to vlastně nejpohlednější fáze růstového cyklu této pelargonie, kdy z tmavého kořenového základu, který se u nás povysazuje nad povrch substrátu, začnou se vytlačovat světlé zelené chomáče budoucích listů.

Aby jste se vůbec něco pořádného o Pelargonium triste dověděli, uberu dušičkového povídání a přejdu více k věci. V přírodě roste v západním a trochu i severním Kapsku v oblasti zimních srážek. Tím je rozhodnuto, že i u nás půjde o zimní záležitost. Roste tam v písčitých půdách při pobřeží a v nížinách. Pod zemí je zásobní orgán ve tvaru celkem urostlého kaudexu, průměry kořenových bází starých kytek jdou hodně přes 20cm, někdy se i větví. Se začátkem srážkového období vyrazí z kořene, tedy ze země trsy hustě uspořádaných jemných listů, připomínajících listy naší mrkve. Případné květenství se tyčí vysoko nad rostlinou, robustní květenství nese nenápadné světle žluté květy s tmavými znaky. Tyto květy intenzivně voní (prý po hřebíčku), zejména v noci, kdy lákají své opylovače – noční můry. Semenáčky P. triste spolu se spoustou dalších pelargonií lze zakoupit u afrického specialisty Jardy Hušnera, větší rostliny díky uzavření Specksovy Exotiky budou asi složitější k získání. Proto si važme těch rostlin, které už ve sbírkách máme. Ještě poznámka k pěstování: našel jsem někde na internetu poznámku, že v Kirstenboschi (BZ v Kapském městě) pěstují tento druh v závěsných nádobách a zalévají je celý rok, bez suché periody. Asi vědí, co dělají a jejich kytkám to zřejmě prospívá. Proto i našim zimním pelargoniím chrstněme trochu vody i v létě, ony nám to na podzim vrátí. J.

Fotografie 2:

1.+ 2. Pelargonium triste - stará rostlina bez části kaudexu

p.-triste-1s.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tejpa vrickad fot

(tejpa vrickad fot, 21. 2. 2019 5:48)


Thanks for any other informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I've a venture that I'm simply now working on, and I've been at the glance out for such information.
tejpa vrickad fot bugmi.se/phlebeurysm/tejpa-vrickad-fot.php

peter thomas roth toner

(peter thomas roth toner, 13. 2. 2019 16:35)


Hi to every one, the contents present at this web site are actually awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
peter thomas roth toner baokep.se/phlebeurysm/peter-thomas-roth-toner.php

how much vardenafil cost go

(Matrustd, 27. 1. 2019 9:27)

kram mot rynkor under ogonen

(kram mot rynkor under ogonen, 26. 1. 2019 12:12)


Thanks for sharing your thoughts on. Regards
kram mot rynkor under ogonen titema.se/face-lotion/roekt-koett-gravid.php

Hello, admin. Your website working?

(Williamabeli, 20. 12. 2018 11:29)

Hello, admin.

Interesting website, really!
But "Search" function on it doesnt work. Sad.


P.S. Where I can get XEvil4.0 for free?
It's best captcha solver, included Google ReCaptcha.
Need it for white SEO. Thanks.

Help with the problem of potency

(RichardUselt, 27. 8. 2018 14:31)

Who can help with the problem of potency?
What advise a preparation?

Help with the problem of potency

(RichardUselt, 22. 8. 2018 6:12)

Who can help with the problem of potency?
What advise a preparation?

Get me friends plis

(BryanHix, 17. 8. 2018 6:19)

Get me friends plis

Test, just a test

(MariVex, 16. 8. 2018 0:18)

Hello. And Bye.

Get me friends plis

(BryanHix, 5. 8. 2018 3:30)

Get me friends plis

Revolutional software XEvil 4.0 solve of captchas more than 8400 types

(Helenhig, 23. 6. 2018 12:28)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!


XEvil.net

Hello

(Robertsmele, 9. 5. 2018 1:09)

Jirko, pamatuješ...?

(Emerson, 8. 11. 2016 11:57)

Vážení čtenáři, s Jirkou jsem se seznámil v kině na filmu Noc živých mrtvých. Všiml jsem si, že v temném sále pojídá tlačenku. Když jsem kouknul pozorněji, nebyla to tlačenka. Na klíně měl mastný papír a něm položené ruce. Jednu vedle druhé, druhou vedle třetí...