Gasteria barbae
Gasteria barbae van Jaarsveld 2014
Tak abych ty svoje cibulky vyvážil něčím spořádaně sukulentním, dám dnes klasický rod s relativně novým druhem. Půjde o Gasteria barbae, taxon popsaný před deseti lety kým jiným, než gasteriovým mágem Ernstem van Jaarsveldem. Tentokrát se trefil do skutečně povedeného druhu, pohledného i drobnějšího zároveň.
Byl objeven v míste zvaném Hakerville, což je součást národního parku Garden Route u pobřeží Jižní Afriky. Polním průzkumem bylo ověřeno, že roste na pobřežních útesech mezi městy Knysna a Robberg blízko Plettenberg Bay. Svoje druhové jméno získal po svém objeviteli, kterým byl J. Baard, což v afrikánštině znamená „vousatý“ (latinsky barbatus, odtud barbae). Takže vousatá nikoliv vzhledem, ale podle objevitele.
V přírodě roste ve skalních štěrbinách, ve stínu i na plném slunci, v kultuře oblibuje spíše polostín. Shodou okolností je Hakerville jedno z nejdeštivějších míst v jižní Africe, jsou tu srážky 800-1200mm/rok. Tento nadbytek vody ale G. barbae zvládá díky extrémně propustnému kamenitému podloží.Největší ozdobou této gasterie jsou listy – protáhlé, kopinaté, až 15cm délky a 3,5cm šířky (většinou však méně), tyto jsou hustě pokryté bílým bradavičkami, které se postupně upořádávají do znatelných příčných pásů. Listy se u mladších rostlin skládají do dvouřadého vějíře, časem ale přechází v klasickou listovou růžici, s počtem listů kolem deseti. Květenství je nevětvené, 15-25cm výšky, větší oranžovočervené kvítky gasteriového vzhledu, zpočátku zakřivené a protáhlé směrem ke stonku, opylené květy se pak ohnou směrem nahoru.
Nejbližší příbuznou G. barbae je G. acinacifolia, poměrně robustní sestřička s hladkými, až půlmetrovými listy, rostoucí zhruba ve stejné oblasti. Dále pak patří do širšího příbuzenstva G. batesiana, G. croucheri, G. tukhelensis a G. leodolfiae. Ono kdo ví, jak to s tou taxonomií gasterií dopadne po nové revizi, která je prý už konečně na spadnutí a je v závěrečné fázi korektur.
Ještě jedna dobrá zpráva na závěr – Gasteria barbae by měly být dobře množitelná z listových řízků, takže by měla být časem běžněji dostupná našim pěstitelům, u kterých jsou drobnější gasterie celkem oblíbené.
J.