Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aeollanthus subacaulis v.linearis aneb o rostlině s krátkým osudem

8. 2. 2008

Aeollanthus subacaulis v. linearis aneb o rostlině s krátkým osudem

 

Rostliny rodu Aeollanthus znamenaly pro mne donedávna velkou neznámou. Název rodu jsem nikdy neslyšela, takže pokud by se mě na něj někdo zeptal, vůbec bych netušila, která bije. Pak však přišel zlom. Fotografie rostlin tohoto rodu jsem zahlédla v nabídce jedné německé velkopěstírny a zatoužila jsem alespoň jeden Aeollanthus mít ve sbírce. Kdybych se už tehdy pořádně podívala na to, co je to vlastně za rostlinu…

Obrazek

Nejdříve několik stručných informací z encyklopedie U.Eggliho, které jsem měla vědět už tehdy. A.subacaulis i se svými varietami patří do čeledi Lamiaceae, stejně jako třeba známější rod Plectranthus. Název je složeninou řeckého slova Aiolos, jména boha větrů a slova anthos, což je řecky květ. Rostliny tohoto rodu rostou v Africe na savanách a v horských regionech. Už jen tohle nás mělo mírně odradit, ale dokud si nesáhnete na rozpálená kamna sami…

První nákup totiž skončil absolutním fiaskem, rostlina odešla ještě dřív, než jsem ji stihla alespoň nafotit. Později jsme od Petra Pavelky slyšeli, že Aeollanthus je rod z vyšších nadmořských výšek, tudíž pochopitelně těžko snášel letní pekelné podmínky našeho foliovníku. Ale znáte to, hlodá ve vás, že nemůžete být takový hubič, aby to podruhé nevyšlo, když rostlině dopřejete úplně jiné pěstební podmínky.

Rok se sešel s rokem a my dva s Jirkou jsme si opět nechali přivézt jeden pěkný Aeollanthus subacaulis v.linearis. Pod stoly našeho polykarbonátového tunelu byl příjemný chládek, slunce sem šlo jen dopoledne a i v největších vedrech se nejvyšší teploty jen líně blížily čtyřicítce, takže pod stoly metr zapuštěného pěstebního zařízení mohlo být tak minimálně o deset stupňů míň. Vzduch se zde nezastavil, Aeollanthus dostal sterilní pemzu a my si mnuli ruce, jak nám tentokrát tato rostlina dlouho vydrží. Vydržela … o dva týdny déle L. Stihla jsem ji tedy jednou nafotit, ale to je asi vše, co se nám podařilo.

Popisovat rostlinu asi nemá příliš cenu, neboť je to neúspěšný dvojnásobný nebožtík. Poprvé kaudex změknul od kořenů, podruhé od temene. Kde jsme udělali chybu, netuším, asi nám tato náročná rostlina nebyla souzena. Tím vás pochopitelně nechci od podobných rostlin odradit, třeba někdo z vás víte, jak na to a nenecháte si to jako svoje tajemství J.     R.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zdravím vás

(Mirda, 3. 10. 2017 18:31)

Tato rostlina je své podstatě velice nenáročná pouze se musí dodržovat období klidu a vegetace což znamená ,že pokud je rostlina "zelená„ můžem jí zalévat jako normální dejme tomu haworthii ,ale pokud seschne vůbec nezalévat jde o 2 měsíční stagnaci
Mnoho úspěchů s touto kytkou přeje Mirda ;-)

Zdravím vás

(Mirda, 3. 10. 2017 18:29)

Tato rostlina je své podstatě velice nenáročná pouze se musí dodržovat období klidu a vegetace což znamená ,že pokud je rostlina "zelená„ můžem jí zalévat jako normální dejme tomu haworthii ,ale pokud seschne vůbec nezalévat jde o 2 měsíční stagnaci
Mnoho úspěchů s touto kytkou přeje Mirda ;-)

aeolanthus subacaulis

(Iva Kovářová, 7. 10. 2011 22:07)

Kytka úspěšně přežila zimu ve skleníku (téměř nezalévaná), letošní léto opět na terase (kvetla dvakrát), včera jsem ji opět umístila do skleníku. Evidentně se jí daří, stále obráží novými výhonky.

aeollanthus

(Iva Kovářová, 18. 7. 2010 18:49)

Dobrý večer,
už jsem vám ohledně téhle zajímavé kytky psala, díky za odpověď.
Moje pěstitelské zkušenosti: Mám ji od června venku na terase, spousta slunce, ale neprší na ni. Vykvetla, takové ty hluchavkovité bílé květy, a zdá se, že se jí daří dobře. Pokud se dožije podzimu (beru vaše varování ohledně pěstování vážně), hodlám ji umístit do vytápěného skleníku (při 20°C mrazech je tam cca +10°C) a uvidím.
S pozdravem Iva Kovářová

Kytka

(Radka a Jirka, 8. 2. 2008 15:40)

To by nás taky zajímalo :-)). Ale máš pravdu, že je jí škoda.

Dotázek...

(Jirka, 8. 2. 2008 14:36)

To by měla být letní kytka nebo to má růst přes zimu? Škoda, že to nevydrželo, je to pěkná kytka.