Jdi na obsah Jdi na menu
 


Haworthia - zájem pěstitelů roste - zakončení

15. 9. 2008


Haworthia - zájem pěstitelů roste - zakončení

Obrazek

 

 

Fotografie 1:
1.+ 2. Tobolka se semeny (Capsule with seeds)
3. Semena H.truncata v.maughanii (Seeds of H.truncata v.maughanii) - foto A.Tomandl
........................................................................

Generativní rozmnožování

Semena rodu Haworthia mají člunkovitý tvar a velikost od 1 do 2 mm, tmavě šedou barvu a svoji klíčivost si při dobrém uskladnění /teplota kolem 15 o C, 10 – 20% relativní vlhkost/ udrží 2 i více let /ověřili jsme to u druhů H. comptoniana, H. bolusiana, H. retusa, H. truncata a dalších/. Jejich nabídka na trhu není příliš velká a kvalita bývá kolísavá. Proto se většina pěstitelů pokouší získat semena z vlastních rostlin. Ke sprášení je třeba dvou nepříbuzných jedinců. Pokud se i bez našeho zásahu objeví semeníky, bývá to s největší pravděpodobností vliv působení hmyzu. Nejkvalitnější je pyl druhý a třetí den po otevření květu. K přenesení pylu, nejlépe z horních květů jedné rostliny na dolní květy druhé, lze použít velmi jemný štěteček, štětinu ze smetáku, štíhlý list z tilandsie nebo kousek rybářského vlasce, na jehož konci nad plamenem nejprve vyrobíme malou kuličku. Téměř 90 % úspěšnost dosahujeme, pokud před opylením mírným natržením zvětšíme přístup do květu. Každý květ opylujeme dvakrát, ráno a večer. Úspěch je patrný zvětšením ovaria a postupnou tvorbou semeníku již po 2 – 3 dnech. Plody se vyvíjí několik týdnů a zralá tobolka, obsahující podle druhu a úspěšnosti opylení průměrně 10 – 20 semen, hnědne a puká v horní části. Mnohé květní stvoly jsou přes 50 cm dlouhé a poléhají. To má v přírodě význam pro rozšíření semen co nejdále od mateřských rostlin. Ve sbírce hrozí vysypání semen a proto je třeba sbírat semeníky postupně jak dozrávají. Dospělá rostlina H. truncata v plné kondici může za sezónu vyprodukovat přes 200 semen.

Mezi příslušníky rodu Haworthia prakticky neexistují hranice hybridizace. Je známa řada přírodních hybridů a v našich sbírkách je pěstováno pod různými názvy mnoho bezcenných rostlin s hybridní minulostí. V rámci objektivity je však třeba přiznat, že rod Haworthia má pro tvorbu zajímavých hybridů značný potenciál, např. rostliny z okruhu H.comptoniana, H.mirabilis, H.pygmaea, H.springbokvlakensis aj..Cenné jsou jen ty, kde je uveden jejich původ, tedy názvy obou rodičů a vždy je povinnost důsledně je jako hybridy označovat.

Nejasností v taxonomii je i beztoho dost. Mateřská rostlina na kterou byl přenesen pyl, musí být uvedena na prvním místě. Následuje násobící znaménko x a jméno druhého rodiče.

Pro úplnost je třeba dodat, že se do evropských sbírek dostávají v posledních letech také japonské výpěstky, např. H. truncata a H. truncata v. maughanii. Jde o vyšlechtěné hybridy i rostliny získané několikagenerační selekcí z přírodního materiálu /panašované formy aj./.

Ve sbírkách bývají občas pěstovány také mezirodoví kříženci /Haworthia x Gasteria, Haworthia x Aloe aj./.

Způsob výsevu semen

Vyséváme do uzavřených nádob s průsvitným víčkem způsobem známým jako Fleischerova metoda. Nádoby před výsevem důkladně umyjeme a dezinfikujeme 3 – 10 % roztokem peroxidu vodíku.Substrát shodný s tím, který používáme pro pěstování dospělých rostlin, přesátý na granulaci do 2 mm, sterilizujeme a naplníme jím nádoby. Postačí 2 cm vrstva substrátu, kterou někteří pěstitelé ještě pokrývají jemným štěrkem nebo praným pískem, na který vysévají semena. Na 1 cm plochy je optimální přibližně 5 semen. Výsev zavlažíme převařenou vlažnou vodou. Semena klíčí na světle i ve tmě, lepší je však umístit výsev na světlém stanovišti chráněném před sluncem. Kolísání teplot mezi 18 – 25 stupni C není na závadu a spíše klíčení podporuje.

První klíčenci se objevují 7 – 10 dnů po startu, největší procento vyklíčených rostlin je mezi10 – 25 dnem. Může se stát, že semena klíčí nepravidelně a dokličují i po několika měsících. Platí, že není dobré vysévat bezprostředně po dozrání semen, neboť v nich probíhají procesy známé jako posklizňové dozrávání resp. endogenní dormance. Pozorovali jsme to opakovaně např. u H. emelyae, H. emelyae v. multifolia, H. semiviva, H. mutica i jiných druhů. Vysévat lze kdykoliv v průběhu roku, z praktického hlediska je vhodné vynechat období největších veder a čas před plánovanou nepřítomností, např. dovolenou, která nám zabrání pravidelně kontrolovat stav výsevů. Dobré výsledky jsou dosahovány při umělém osvětlení. Takové výsevy mohou zaručit určitou stabilitu podmínek a tím i rychlejší růst.

Po vyklíčení většiny semen začínáme postupně větrat a otužovat klíčence. Pikýrovat je možné po vytvoření alespoň 3 listů, rozhodně nespěchejte. Použijte stejný substrát jako pro výsev. Semenáčky nejlépe prospívají v polostínu, pravidelně zalévané. Přelití může vést k rozvoji hniloby. Po odstranění napadených rostlin a ošetření výsevu fungicidem je třeba nechat substrát vyschnout a opatrně znovu zahájit zálivku. V dobrých podmínkách mohou semenáče dospívat a poprvé vykvést již třetí rok po výsevu, jsou však druhy, jejichž růst je pomalejší / H. bruynsii, H. sordida, H. scabra, H. koelmanniorum H. springbokvlaktensis apod./.

Kontakty na některé firmy, nabízející m.j. také semena či rostliny rodu Haworthia popř. literaturu:

MESA GARDEN, P.O.Box 72, Belen, NM 87002, USA, Steven Brack

Haworthia Sheilam Nurseries, P.O.Box 157, Robertson, 6705 R.S.A., fax 02351-4133

Firma nabízí zajímavý seznam rostlin, většinou s uvedením lokalit nebo polních čísel Bayera, Bruynse, Ventera aj.

Arid Lands, Ohio, USA, www.aridlands.com

Firma každoročně obohacující svou nabídku o semenáče těch nejvzácnějších druhů rodu Haworthia, Cactus and Succulents Nursery, V. Británie

www.cactus-mall.com/nursery/plantlife

Nabídka kaktusů aj. sukulentů různých rodů, zajímavé je srovnání cen u nás a v cizině.

The Haworthia Society

www.cactus-mall.com/Haworthia-Society

Mezinárodní společnost zájemců o pěstování a studium rodů Aloe, Astroloba, Gasteria, Haworthia, Bulbine aj. Vydává 4x ročně časopis o rozsahu cca 40 stran s příspěvky členů, aktualizuje rejstřík článků , seznamy členů a několikrát za rok jim posílá nabídkový seznam semen /porce O,5 L/. Každý druhý rok pořádá společnost konferenci.

Není pochyb, že rod Haworthia má o budoucnost a zájem pěstitelů postaráno. Existují zájmové organizace jeho pěstitelů, vycházejí monografické publikace, do sbírek se dostávají japonské kultivary s neobvyklými tvary a ozdobami listů, kristáty a variace získané selekcí. Rozšiřuje se i nabídka dříve téměř nedostupných botanických druhů rostlin. Přejeme všem zájemcům, začínajícím i pokročilým, mnoho radosti při jejich poznávání a pěstování.

Použitá a doporučená literatura:

Bayer, M.B. : New Haworthia Handbook – Haworthia Revisited, Kirstenbosch, 1999

Breuer, I.: The World of Haworthias, Vol. 1,2, Homburg/Saar, 1998, 2000

Brown, J.R. : Notes on Haworthias, Homburg/Saar, 1999

Bruyns, P.V. : The Genus Haworthia – a taxonomic revision, Kew, 1987

Hlava, A., Richter, V. : Haworthie I, II, III, Adenium 1990/2, 1991, 1992

Pilbeam, J.W. : Haworthia and Astroloba – a collector´s guide, London, 1983

Scott, L.Ch. : The Genus Haworthia – a taxonomic revision, Johannesburg, 1985

Venter, J.D., Hammer, S.A. : New and old species of Haworthia Duval from

The Little Karoo, CSJ /U.S./, 1997

Index Kewensis

Summary:

All about genus Haworthia.

Fotografie 2:

1. Deset dnů staré semenáčky H.arachnoidea (Seedlings of H.arachnoidea 10 days old)

2. Roční rostliny H.lockwoodii (Plants of H.lockwoodii 1 year old)

Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lze získat semena Haworthií v ČR?

(Jan Zeman, Liberec, 16. 11. 2008 12:39)

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda je v ČR možné zakoupit semena Haworthií, poskytněte, prosím, kontakt (nejlépe e-mail). Zatím jsem se v nabídkách semen setkal s pouze velmi omezenou nabídkou semen rodu Haworthia. Prosím, poraďte - zeman.j.lbc@seznam.cz. Děkuji.